Skip to main content
епизоди

ЕП209: Тръмп се вихри в Белия дом

By 23/01/2025No Comments

Тръмп се вихри в Белия дом

Да започнем с отишлия си вече Джо Байдън.
Джо Байдън, през последните дни на своя президентски мандат, предприе няколко значими действия относно помилванията, които оказаха влияние както върху неговата репутация – сякаш тя може да бъде по-зле, така и върху политическия пейзаж в САЩ. Ето някои от помилванията:

Хънтър Байдън
Помилването на Хънтър Байдън беше един от най-дискутираните актове на Байдън. Хънтър беше осъден по обвинения за незаконно притежание на оръжие и укриване на данъци. Действието на Байдън да помилва сина си предизвика силни реакции от двете страни на политическия спектър:

Критика: Този акт спокойно може да бъде описан, като заплаха за целостта на правосъдието в Америка. Такова помилване може да се разглежда като злоупотреба с президентската власт за лични интереси. Всъщност, много медии описаха такъв евентуален акт от Тръмп преди 4 години точно по този начин.

Аудио с журналисти, които се възмущават от евентуално помилване децата на Тръмп пред 5 години

Само че, Тръмп не помилва никой от семейството си.

Действията на Джо Байдън показаха двойни стандарти в правосъдието, защото роднини и поддръжници на президента могат да избегнат наказание за престъпления.

Според защитниците на помилването, Хънтър е бил предмет на неоснователно и политически мотивирано преследване. Да ви преведа: Прокуратурата на Байдън, разследва престъпленията на синът на Байдън и това е неоснователно и политически мотивирано преследване. ОК.

Освен синът си, Хънтър, Джо Байдън даде съдебен имунитет на петима други членове на семейството си, включително братята си Джеймс и Франсис, Сара (съпругата на Джеймс), сестра му Валери и нейния съпруг Джон, за да ги предпази от потенциални „неоснователни и политически мотивирани разследвания“. Това действие беше последното му като президент.

Това помилване нашироко се разглежда като пример за злоупотреба с президентската власт, като критиците твърдят, че Байдън е действал за да предпази семейството си от евентуални правни последици, което подкопава доверието към правосъдието.

Тези действия на Байдън ще окажат негативно въздействие върху неговото наследство, подчертавайки морално падение и злоупотреба с властта за лични или семейни интереси.
Освен това, помилванията на Байдън в края на мандата му могат да повлияят на политическата динамика, като подхранват нарастващата поляризация и недоверие между политическите партии. Със сигурност, тези решения създават прецедент за политически мотивирани помилвания в бъдеще.

В този смисъл, помилванията, извършени от Джо Байдън в края на неговия мандат, го представят в лоша светлина и пораждат основателни съмнения относно непредубедеността на правосъдието и злоупотребата с президентската власт. Тези действия ще бъдат част от неговото политическо наследство. Те са поредното петно върху неговата репутация и в бъдеще политическите дискусии за правосъдието и етиката във висшите ешелони на властта в САЩ ще бъдат дамгосани от действията на престъпната фамилия Байдън.

И само за сравнение:
Джордж Буш – 200 помилвания
Барак Обама – 1927 помилвания
Тръмп първи мандат – 237 помилвания
Джо Байдън – 8064 помилвания – половината са му роднини. Шегувам се. Но за всички споменати президенти, само Байдън е помилвал членове на семейството си – престъпната фамилия Байдън.

След помилванията на Байдън от 19 януари, дойде 20 януари.

При своето второ встъпване в длъжност като президент, Доналд Тръмп изложи амбициозна визия за Америка, като се фокусира върху идеята за „златен век“. Тръмп иска да е е американският Цар Симеон. Той обеща процъфтяване, възстановяване на индустрията, и сигурност за Америка. Тръмп критикува силно предходната администрация на Джо Байдън, обвинявайки я за слабости в икономиката, миграционната политика, и международните отношения. Изрази намерението си да „постави Америка на първо място“, като обеща бързи действия, включително подписване на президентски укази, които ще променят статуквото в различни сфери на управлението. Тръмп също така отбеляза, че ще премахне „безполезните“ регулации, ще възстанови работни места, ще затвори границите за нелегалните мигранти и ще защити американските интереси в различни точки от света.

Веднага след встъпването си в длъжност, Тръмп подписа рекордните четиресет и два указа, меморандума и прокламации. Няма да ви чета всичките, но съм ги групирал в няколко категории

Имиграция и гранична сигурност:
Затваряне на Южната Граница: Тръмп заповяда временно затваряне на границата за да спре нелегалната миграция и да рестартира строежа на стената по нея. Поднови политиката за „оставане в Мексико“ за хора, чакащи изслушване при поискано убежище в Америка.

Подписа указ за прекратяване на програмите за временни разрешения за престой, включително за граждани на Венецуела, Куба, Хаити и други страни.
Въведе нови ограничения за приемане на бежанци, които имат за цел да намалят бройката на желаещите да влязат в Америка значително.

Културни и образователни въпроси:
Тръмп отмени всички федерални програми за разнообразие, “равнопоставеност” и “инклузивност”, като ги нарече „марксистки“ и “внасящи разделение”.

Джендър политики: Тръмп подписа укази, които забраняват на транссексуалните жени – т.е. биолигични мъже, да участват в женски спортове, като по този начин защити възможностите на биологичните жени да се състезават при честни условия. Декларира, че правителството ще признава само два пола – мъжки и женски.

В сферата на икономиката и регулациите:
Енергийна политика: С огромен акцент върху намаляване на регулациите, Тръмп започна кампания за „енергийна доминация“, като увери, че ще отмени климатичните политики на Байдън, ще ускори разрешителните за добив на нефт и газ и ще намали цените на енергията с 50% в рамките на една година.

Тръмп обеща мащабна отмяна на регулации, ограничаващи икономическия растеж, включително в сектори като здравеопазване, финансови услуги и транспорт.

Национална сигурност и външна политика:
Тръмп обяви национална криза по въпроса за миграцията и наркотрафика, което му дава основание да използва военните сили за охрана на границите и да увеличи бюджета за национална сигурност.

Обеща да преразгледа участието на САЩ в международни споразумения и организации, като се фокусира върху билатерални споразумения, които са според него в интерес на САЩ.

Тези укази и политики отразяват решението на Тръмп да ускори желаните промени, фокусирайки се върху националните интереси, така, както ги вижда неговата администрация. Това, разбира се ще доведе до значителни промени в американския обществен и политически живот.

42 указа на първия ден. На втория ден Тръмп обяви 500 милиарда долара частна инвестиция в AI инфраструктура, като изграждането започва от Тексас. 500 милиарда долара.

Ние, в ЕС ще се хвалим със заварени капачки, зелени химери и регулации за размера и формата на бананите. Не се шегувам. С настоящите лидери и посока на развитие, Европа се превръща не в задния двор на Америка, а в задния двор на Китай.

До следващата седмица.


Слушай подкаста в

Spotify – https://cutt.ly/MzUVFni

ApplePodcasts – https://cutt.ly/ZzUVCTA

GooglePodcasts – https://cutt.ly/PzUV3mG

YouTube – ⁠http://cutt.ly/bKxrSHG⁠

X – https://x.com/ludmil

Подкрепи подкаста в PayPal 

Music by EpidemicSound