Беше ли грешка сглобката?
Здравейте. Вие сте с 181 епизод на подкаст Честна дума. Забавих се с този епизод, както никога до сега, за което съжалявам. През последните няколко седмици имах много пътувания и въпреки, че носех микрофон със себе си просто не успях да запиша епизода. Но, ето ме на линия, 23 април – седмицата, в която ставам на 50 продължавам да съм тук и да редя моите тиради.
В днешния епизод съм ви подготвил добър микс от българска и международна тематика. Като започнем от сглобката, новото служебно правителство на ГЕРБ-ДПС, проблемите с медиите, ИИ който ще наема расово и сексуално разнообразни служители и един огромен скандал от далечна Япония.
Затегнете коланите. Продължаваме след малко.
Сглобката
Грешка или не.
Изпиране на Пеевски и Борисов
Главчев, сричането и криворазбраната коректност.
Идеализъм и политическата реалност в България.
Интервюто на Кирил Петков и платените коментатори.
Проблемът с пристрастните медии
Всеки, който следи медиите, особено в Америка знае, че НПР са лява медия. Нещата обаче станаха сериозни, когато Ури Берлинер, редактор за НПР от 25 години написа, че в организацията има сериозни проблеми по отношение на обективността на информацията и това води до загуба на доверие в слушателите. Преди да набедите г-н Берлинер за консерватор, републиканец, тръмпист и какво ли още не, трябва да знаете, че е отгледан от майка лесбийка, завършил е либерален университет, през целия си живот е гласувал само за демократската партия. Явно, просто човека е честен. Ето ви малко от контекста на това, което се случва. През 2011 г., въпреки че публиката на NPR клони малко наляво, тя все още прилича на Америка като цяло. 26% от слушателите се описват като консервативни, 23% като средни, а 37% като либерални.
До 2023 г. картината е напълно различна: само 11% се описват като много или донякъде консервативни, 21% като центристи, а 67% от слушателите казват, че са много или донякъде либерални. НПР не просто са загубили консервативните си слушатели, а също умерените и традиционни либерали.
Всичко това, разбира се кулминира по времето на Тръмп, когато голяма част от журналистите вместо да отразяват новините честно, просто взеха страна. Срещу Тръмп на всяка цена.
Адам Шиф, който беше най-високопоставеният демократ в комисията по разузнаване на Камарата на представителите, стана пътеводна светлина на NPR и тяхна вечна муза. И не само на тях – той гастролираше по всички възможни телевизии. Нещо като Делян Добрев ака Дельо Фактурата, когато стане дума крадене в енергетиката. Водещите на NPR са интервюирали Адам Шиф 25 пъти само по темата за Тръмп и Русия. По време на много от тези разговори Шиф споменава за предполагаеми доказателства за тайно споразумение с Русия, намеква, че е виждал документи. Опорните точки на Шиф бяха новинарските репортажи на NPR, а и на много други медии.
Но когато разследването на Мюлер не откри достоверни доказателства за тайно споразумение или пък документи за връзки с Русия, отразяването на NPR беше изключително оскъдно. Скандалът с Русия тихо избледня от програмата на радиото.
В този ред на мисли, не изненадващо, че от март 2024г НПР има нов директор. Тя се казва Катрин Маер и е луда за връзване. Като започнем от местоименията she/her в нейния профил, преминем през работата и за Уикипедия, публикуваща лява пропаганда като някакви факти и завършим с нейната лекция за ТЕД, в която казва, че истината ни пречи да имаме разбирателство. Чуйте сами:
“Нашето благоговение пред истината може да бъде пречка да намерим общ език и да постигнем нещо”.
Нарочно оставих последната част, в която тя твърди, че казаното от нея не означава, че истината не е важна. Първо, защото някой ще чуе и ще каже, че съм изрязал само част. Второ, защото искам да покажа когнитивния дисонанс в главите на тези хора. Ако истината е важна, тя ще моделира начина, по който решаваме проблеми. Ако истината е важна, тя не може да бъде пречка към общия език – тя е основа на общия език.
Прогниването, приятели, е повсеместно.
И като говорим за уоук проблеми…
В резултат на протестите покрай Джордж Флойд технологичните компании обещаха да наемат повече хора от малцинствата. Една компания, която твърди, че им помага да го направят, е Gem, чиито над 1200 клиенти включват Reddit, Dropbox, Robinhood, Discord, Zillow, Stripe, Affirm и Grammarly. Въпреки че софтуерът на Gem се използва предимно за неща като заплати, управление на доходи и набиране на персонал, но потенциалните клиенти, с които търговските представители разговарят, се интересуват най-много от възможностите на Gem за „увеличаване на разнообразието“, които използват AI и машинно обучение, за да определят расата и пола на кандидатите. Инструментите на Gem също така идентифицират „разнообразни“ кандидати в набор от кандидати, така че рекрутърите да могат да намерят хора със специфични расови и полови характеристики и да ги наемат бързо, като същевременно отсяват кандидати с подобна квалификация, които вероятно са или бели, или мъже, или и двете. Нещо повече, софтуерът на Gem проследява ефективността на отделните рекрутъри на комхпанията-клиент, по отношение на наемане на база раса и пол, така че компанията клиент да може да ги „държи отговорни“ своите служители, ако не наемат достатъчно разнообразни служители. Ключова част от представянето на компанията пред новите клиенти, е че Gem използва AI и машинно обучение, за да определи раса и пол. Един от въпросите, които потенциалните клиенти задават най-много за характеристиките на разнообразието на Gem, е: „Това законно ли е?“ Този въпрос е бил зададен толкова пъти, че главният правен съветник на Gem подготвил предварително написан отговор, който да бъде даван на клиентите, които питат.
Ще завърша с един скандал от Япония.
Директор на гимназия бил заловен, че плаща за кафе от 1.20лв, обаче си наливал от машината за самообслужване кафе за 1.80лв. Директорът бил арестуван и уволнен, отнели му лиценза за учител и бонусът при пенсиониране. Ние не сме единствената страна с проблеми с престъпността.
Това беше за този епизод.
Благодаря ви, че и днес бяхте с подкаст Честна дума.
Пазете се, обичайте хората около вас и ще се чуем следващата седмица.
Слушай подкаста в
Spotify – https://cutt.ly/MzUVFni
ApplePodcasts – https://cutt.ly/ZzUVCTA
GooglePodcasts – https://cutt.ly/PzUV3mG
YouTube – http://cutt.ly/bKxrSHG