Skip to main content
епизоди

ЕП155: Звукът на свободата – The Sound of Freedom

By 12/08/2023No Comments

Звукът на свободата – The Sound of Freedom

Здравейте. Това е подкаст Честна дума, епизод 155, а днес ще си говорим за кино. Спокойно! Няма да си говорим за розовата експлозия на Барби или Опенхаймер, който още не съм гледал. До сега съм правил ревюта на книги, телевизионни предавания. Имам един епизод за осакатяването на Матрицата, но нищо като това днес. Днес ще говоря за филм, който още не е излязъл в България. Не знам дали някога ще излезе, но според мен си заслужава гледането на 100%. Филм, който трябва да бъде видян от мъже, жени, тийнейджъри. Филм, който те кара да направиш нещо.

Така че, затегнете коланите – малко музика и продължаваме.

Като се слушам какви ги приказвам и си мисля, че някой може да допусне, че говоря за Мисията невъзможна. Не. Въпреки, че филмът е страхотен. Том Круз е феноменален, както в почти всеки филм, в който участва. Но днес няма да говоря за Мисията невъзможна.

Филмът, който трябва да гледате се казва The Sound of Freedom – Звукът на свободата. Режисьор Алехандро Монтеверде, в главната роли са Джим Кавийзъл, Мира Сорвино, Бил Кемп и доста други познати лица.

Трябва да гледате този филм, не защото ще се почуствате по-добре, ще разпуснете, ще се разведрите. The Sound of Freedom не е от тези филми. Това е филм, който ще ви разтърси, защото дава директен поглед в най-тъмните кътчета на човешката душа, където се крие зло, което не може да бъде обяснено по рационален начин. Става въпрос за трафикът на хора и по-конкретно трафикът на деца. Няма да издавам нищо от филма, няма да има спойлери.

Нека обаче започна с малко обща информация.

Страницата на организацията А21 посочва, че днес по света има над 40 милиона човека, които живеят във фактическо робство. Трафикът на хора е най-бързо разрастващата се престъпна индустрия, която всяка година генерира по 150 милиарда долара – това е повече от Националната баскетболна лига, Националната футболна лига, Националната хокейна лига, Националната бейзболна лига и Шампионската лига. Това са много пари и това е глобален проблем. Една от запомнящите се фрази във филма помага да разберем защо тази индустрия на злото е толкова успешна. “Една торба кокаин я продаваш веднъж. Едно 5 годишно дете го продават 5, 10 пъти на ден. Години напред.” Ужасяващо. Дестинации като Бангкок, Картагена, Хаити са известни именно със сексуалната експлоатация на деца.

The Sound of Freedom разказва историята на специален агент Тимъти Балард, който дълги години работи за разкриването на педофили и техните мрежи, като служител в DHS – една от големите разузнавателни агенции в Америка.

Това, което трябва да знаете за този филм е, че The Sound of Freedom е, че през 2017-2018г филмът продуциран независимо за 14,5 милиона долара и според създателите му е финансиран от група мексикански инвеститори. Независимо продуциран означава – малък бюджет, никаква реклама, без време за излъчване в кината. Договорена е дистрибуция с 21st Century Fox, но филмът остава на рафта, когато Disney купува компанията през 2019г. Нещата се променят, когато от Angel Studios взимат правата през 2023г, с план за пускане в кината из цяла Америка. Давам ви годините, защото тази хронология ще е важна, когато по-късно ви разказвам за критиките към филма. Но, хронологията е това – Алехандро Монтеверде пише сценария през 2013-2014, среща се с Тим Балард, прави корекции по сценария, среща се с Джим Кавийзъл и преди края на 2018 филмът е вече заснет. Но, Дисни не го пускат по кината. Бих казал, странно, за компания, която претендира, че прави всичко за децата.

Във филма има измислени сцени, както във всеки филм. Има добавен драматизъм. Има и пропуснато съдържание, което също е нормално. §Пример: Сам Чилдърс и филмът за него.

В по-голямата си част обаче филмът истинно описва събитията от живота на Балард, операциите, които той провежда, педофилите, които са арестувани, трафикантите, които са заловени и стотиците жертви, които са спасени. Само в една от операциите на Балард са спасени 130 жертви на трафик, 54 от които деца. Това е и операцията, която е в основата на филма.

Актьорският състав е на топ ниво. Играта е много добра. Децата, които участват също се представят феноменално. Във филма няма сцени на сексуално насилие и евтин екшън, но режисьорската работа е на високо ниво. Кадрите, осветлението, актьорите разказват историята на злото, страданието и надеждата без често срещаните и ненужни сцени с насилие и голотии.

Не знам дали знаете как се процедира при залавянето на педофил или сексуален престъпник, който разпространява съдържание онлайн. Всички снимки и албуми трябва да бъдат описани. Всяко иззето видео, трябва да бъде описано, а това означава, че някой трябва да го изгледа и след това да го опише, за да може да бъде заведено като доказателство по обвинението. Във филма няма сцени на насилие, но показват как агент Балард описва доказателствените материали и плаче, докато прави това. Както вече казах, режисьорът Монтеверде е страхотен.

Филмът е пуснат в кината на 4ти юли тази година и към момента има бокс офис от 155 милиона долара. Произведен е за по-малко от 15 милиона долара и към момента бокс офиса е на 155 милиона. За сравнение, последния Индиана Джоунс е с бюджет от 295 милиона долара и бокс офис от почти 370 милиона долара.

Оценката му в Ротън Томатос е 68% от критиците (53 човека) и 99% от над 10 000 потвърдени потребители.

The Sound of Freedom обаче не е любимец на мейнстрийм медиите по света. Историята е истинска, проблемът с трафика на хора е глобален, но медиите – особено по-левичарските имат някои доста странни материали. Гардиън например, пише: “The Sound of Freedom – близкият до Qanon трилър, който съблазнява Америка”. Чакай, чакай, какво?

Qanon е конспиративна теория, която и друг път съм споменавал. Тя обхваща както сфери от политическия живот, така връзки, между висши политици и престъпни организации за трафик на деца, пиене на кръв и други подобни. Ако си спомняте изрисувания с козята шапка, който се снимаше из офисите във Вашингтон – него го наричаха “Qanon шамана”.

Qanon е конспиративна теория. Висшите политици е секса с деца не е. Една от най-скандалните истории в Бангкок включва австралийския дипломат Робърт Скобъл, който е обвинен от полицията в Австралия в организацията и управлението на тайна мрежа за секс-трафик на деца, под прикритието на една от най-големите агенции за гей туризъм. Имало и такова нещо като гей туризъм. Целия материял е линкнат в записките към епизода.

През 2019г за трафик на деца и принуждаване към проституция бе арестуван Джефри Епстийн. Разбра се, че на неговите партита е ходил голяма част от елита на Америка – политици, учени, артисти, а Бил Клинтън е летял 26 пъти със самолета на Епстийн и е бил многократно на педофилския му остров. Епстийн почина при загадъчни обстоятелства, докато беше в затвора, а камерата в неговата килия и в коридора пред килията по случайност не работели. А, и двамата пазачи били заспали. Това е във федерален затвор. Дообре.

Както и да е. В The Sound of Freedom няма нищо за Qanon, конспирации и други подобни щуротии. Филмът е по истинска история. Qanon се появява към средата на 2017, а сценарият на филма е завършен през 2015 и описва събития от 2012 до 2014г.

Защо мейнстрийма се опитва да изкара този безспорно добър филм нещо друго – мога само да гадая. Но, за пореден път виждам този сантимент, който съществува в левичарските и прогресивни медии към педофилията и сексуалните извращения като цяло.

Филмът още се върти по кината в Америка. Не знам дали ще излезе в България – съмнявам се. Дали ще го пуснат по стрийминг платформите – също се съмнявам. Но, рано или късно ще дойде в Замунда или някоя друга нашенска стрийминг платформа. Гледайте го. Струва си, защото макар и да предлага поглед към тъмнината и злото, които могат да владеят човешкото сърце, The Sound of Freedom дава и надежда и показва, че добрите хора могат правят добро и да помагат, дори и в такива тежки обстоятелства.

Толкова за днес, опитах се да дам ревю на филма без да издавам нищо съществено. Гледайте го. А, защото не трябва да си останем само с гледане, а да минем и към действие, давам връзка към А21 – организация, която няма нищо общо с филма, но се бори с трафика на хора – както по света, така и в България.

До следващата седмица.


Слушай подкаста в

Spotify – https://cutt.ly/MzUVFni

ApplePodcasts – https://cutt.ly/ZzUVCTA

GooglePodcasts – https://cutt.ly/PzUV3mG

Подкрепи подкаста в PayPal 

Music by EpidemicSound