Туитър умря!!!
Туитър умря! Дойде краят и на тази платформа.
Земята се клати, от небето вали огън и жупел. Хора със странни прически плачат и си скубят косите. Холивудски полузнаменитости обясняват, че никога вече няма да туитват.
Водещи по телевизиите коментират края на световния ред такъв, какъвто го познаваме.
Истерия е обзела някои от потребителите в социалната мрежа и за всичко това е виновен един милиардер и неговите капризи.
Как и защо се стигна до тук? За това ще говорим след малко в подкаста.
Миналата седмица не можах да запиша епизод. Наложи ми се да пътувам в чужбина по здравословни причини и беше просто невъзможно да направя подкаста. Е, всичко е добре, когато завършва добре и сега съм тук.
Twitter умря! Това се опитват да ни убедят редица коментатори от лявата част на политическия и идеен спектър. Какво се случи? Илон Мъск даде оферта и купи социалната платформа. И планините започнаха да се топят. Изведнъж краят на света се доближи до самите нас. Толкова близо – както никога преди. Защото един милиардер ще контролира 17тата по големина социална мрежа в света. Да, 17тата. Няма грешка. ОК, 6 в тази класация са от Китай. Да ги махнем. 11тата по големина мрежа в света се контролира от един милиардер. Това трябва да ни тревожи, притеснява и измъчва. Странно, нали?
Нека ви кажа какво наистина е странно:
Как така за никой не е проблем, че милиардерът Джеф Безос е собственик на Washington Post?
Как така за никой не е проблем, че династията Охс-Шулцбергер контролира New York Times от десетилетия насам?
Как така, за никой не е проблем, че Лорийн Пауъл Джобс – съпругата на покойния Стив Джобс е еднолична собственичка на The Atlantic – едно от най-влиятелните издания в Америка?
Какво да кажа за Марк Цукърбърг, който чрез своята компания META управлява 3 от 6те най-популярни социални мрежи – Facebook, Instagram и WhatsApp?
Тогава защо е този вой? Какъв е проблемът, че Илон Мъск е новият собственик на Туитър? Защо това е краят на света, на свободното слово, на либералната демокрация?
Няколко причини:
Първо: През последните години Туитър се превърна в предпочитаната платформа за споделяне на новини и коментари върху тях. Също през последните години, стана ясно, че Туитър целенасочено и преднамерено ограничава, подтиска и цензурира определен вид съдържание. Не, защото е невярно, а защото е идеологически неиздържано, според стандартите на Туитър.
Т.е в Туитър имат някаква идеология, която считат за правилна и ограничават и цензурират онези, които споделят съдържание, което е в разрез с техните политически убеждения и социални и културни нагласи. А, това е проблем.
Проблем е, защото не можеш да претендираш че си дигитален площад за идеи, докато целенасочено заглушаваш онези, с които не си съгласен. Ако заглушаваш, цензурираш и ограничаваш потребители и тяхното съдържание не си дигитален площад за идеи. Ти си дигитален Тиананмън площад.
Години наред излизат информации за подобни проблеми. И дори не говоря за журналистическите разследвания на Project Veritas. Хайде! Те са консервативни – по някаква болна логика, значи разкритията им не са верни. Forbes прави разследване по същите въпроси – има ли шадоубанинг на акаунти, вярно ли е, че над 70% от ограничените, цензурираните акаунти са на консервативна тематика, има ли скрити правила, които не са част от общото споразумение с потребителите и други подобни. До какво заключение достигат Forbes? Че Туитър преднамерено и целенасочено не отговарят на поставените въпроси. Е, вие ми кажете защо не отговарят на въпросите.
Втора причина:
Мъск е свръх ефективен бизнесмен.
Един от основателите на PayPal една от най-популярните финансови услуги в света с милиони потребители.
Мъск изпраща ракети в космоса, които после се връщат и кацат в океана. Пак ще го кажа: изпраща ракети в космоса, които после се връщат и кацат в океана. Изпревари американската държава, Русия и европейската космическа агенция в напредъка си в космоса. Има планове да колонизира Марс.
Мъск пое компанията Тесла в предфалитно състояние и направи революция в автомобилната индустрия. Революция, която никой друг не е успял да направи.
И с PayPal, и със SpaceX, и с Tesla конкуренцията на Elon Musk има 60, 70 100 години преднина и все пак той води тези компании до успех.
Какво може да направи такъв човек с една компания, която видимо е в криза? Видно е, че той има план. Още с поставянето на финалния подпис за придобиването на Туитър охраната изведе от сградата изпълнителният директор, главната цензурка и финансовият директор на компанията. В същата минута. Появиха се и хора от Тесла, които преглеждат кода на Туитър. По последна информация става въпрос за повече от 50 програмисти от Тесла, които в момента са в Туитър. Говори се за нови функционалности, абонаментни планове, нови възможности. Това са мащабни промени и те изглеждат положителни. Не обаче за хората, които искат да пазят статуквото. Не за онези, които с ползват с привилегиите на изкривения алгоритъм. Това не са положителни промени за хората, които искат да заглушат всяка гледна точка, различна от тяхната.
Трета причина са предстоящите междинни избори в Америка. Невъзможността да цензурираш чуждите и да подсилиш своите аргументи е проблем, за хората, които са свикнали на това специално отношение. Нека не забравяме, че Туитър блокира акаунта на Ню Йорк Пост и цензурира напълно легитимна новина за корупция на семейство Байдън. Дори Джак Дорси, основателя на Туитър призна, че това е била сериозна грешка. Блокирането на Ню Йорк Пост брутално цензуриране, което се случва в Китай, Куба и Северна Корея. Туитър го направи възможно и в Америка.
Проблем е ако не можеш да цензурираш опонентите си преди едни избори, които ще загубиш главоломно. Това казват дори и най-оптимистичните коментатори демократи. Висока безработица, рецесия, цени на горивата от 4 до 5 долара – за сравнение, при Тръмп беше 2.60 долара, разградена граница и над 2 милиона нелегални мигранти само за тази година, необосновано ограничителни Ковид мерки, които навредиха на много бизнеси и още и още… Проблемите пред демократите са много и липсата на рамо от туитър ще им навреди още повече.
Това са в няколко думи някои от причините за истерията. Не идва края на света.
Две неща в заключение:
Когато през последните няколко години различни потребители – главно от дясно – се оплакваха от цензурата и нарушенията на Туитър много често получава отговора: Туитър е частна компания и не е длъжна да гарантира свобода на словото. Направете си нова платформа. Така се родиха Parler, Gab, Gettr, Minds. Е, дойде време палачинката да се обърне.
Не, за да има цензура. За да няма. Пък, който не харесва свобода на словото – да си направи негова платформа. Good luck.
Мъск може и да не успее. Може да направи едно що годе работещо приложение още по-зле, може да загуби всичките милиарди, които е вложил, може и да се окаже не толкова далновиден. Ще видим. Трябва да мине време.
Междувременно, не се връзвайте на конспиративни теории. Последната, която чух покрай придобиването на Туитър е, че Путин десетки години наред си отглеждал милиардери по света, за да може да ги използва, когато му потрябват. Това разбира се си е претоплена стара конспирация, която първоначално се отнасяше за Тръмп. Сега е Мъск наред да бъде обявен за човек на Путин. Нещо като еквивалентите на Сорос и Бил Гейтс, които са в устите на конспираторите от обратния спектър на лудостта.
Не се ловете на подобни глупости.
Мислете трезво.
Туитър умря. Стария Туитър.
Да живее новият Туитър.
До следващата седмица.
Слушай подкаста в
Spotify – https://cutt.ly/MzUVFni
ApplePodcasts – https://cutt.ly/ZzUVCTA
GooglePodcasts – https://cutt.ly/PzUV3mG