Здравейте. Вие сте с мен, Людмил Арсов, а това е 37ми епизод на подкаст Честна дума. Днес ще си говорим за това, как (не) трябва да се харчат държавни пари, Байдън започна да бомбардира в Близкия изток, готови ли сме за повишаване на цените на петрола. Кьовеши и европейската прокуратура поставиха 2ка на Гешев и компания и какво да очакваме от новото социално приложение ClubHouse, което набира все повече скорост. Всичко това и още, след малко в подкаста.
Този епизод достига до вас със съдействието на Луксина Мен – качествена италианска козметика за мъже. Това са истински мъжки продукти – като започнем от парфюма, автършейфа, моделиращите вакси и стигнем до шампоана за брада, балсам за брада, олио за брада. Можете да поръчате продуктите на Луксина със специално намаление от 10% като използвате код за отстъпка DUMA (на латиница) в онлайн магазина f-expert.bg. Повтарям магазин f-expert.bg и код за отстъпка DUMA за 10% намаление на всички продукти на Луксина. Поръчайте оригиналните италиански продукти за мъже – Луксина. Още информация ще намерите и в транскрипта на днешното предаване на адрес chestnaduma.com
Как (не) трябва да се харчат държавни пари? Политическият живот през 21ви век изобилства с отговори на този въпрос. Като започнем с нашата местна политическа флора и фауна, която в месеца преди изборите обещава какво ли не на избирателите, минем през премиерът Борисов, който предизборно разхлаби мерките и развърза кесията – то не бяха добавки, увеличения на бюджети, финансиране на стадиони за ФК „Левски“ и цесекасофия и какво ли още не. Но, размерът има знечение и за това ще говорим за предложеният от Джо Байдън закон с ковид мерки на стойност 1.9 трилиона долара. Това са 1900 милиарда долара държавна помощ. Някой ще каже, ей!!! Страхотна помощ. За съжаление, нещата изглеждат по съвсем различен начин. На първо място, такъв вид закони с мерки ВИНАГИ включват в себе си милиарди долари за какви ли не инициативи и организации, които нямат нищо общо с ковид – просто това е един вид политически данък към спонсори и лобита, но искам да започна от по-рано. Преди изборите миналата година, Демократите отхвърлиха предложените от Тръмп мерки, които включваха помощ от $1600 за всяко домакинство в Америка. Какъв беше агрументът? Искат да дадат по $2000 на всяко семейство. Всъщност едно от основните обещания в доста вялата кампания на Байдън беше точно това – ще осигуря чек от $2000 за всяко американско домакинство, казваше той. Какво беше гласувано миналата седмица? Закон с мерки на стойност 1.9 трилиона долара – с 300 милиарда повече от предложението на Тръмп, но… има един проблем. Всяко американско домакинство ще получи средно по $1400. Какво? Как е възможно в закона да има повече пари за харчене, а по-малко помощ за гражданите? Ами, така работи политиката. Комисионните са високи. Ето за какво са отделени пари в новият пакет с мерки на Байдън:
- 570 милиона за профсъюзите на учителите, за да могат членовете им да бъдат заплатени, дори когато отсъстват “по спешност”, каквото и да означава това.
- 50 милиона допълнително финансиране за аборти. Явно и това е някаква ковид проблематика.
- 350 милиарда долара, за да бъдат спасени от фалит няколко щата (управлявани от губернатори-демократи), които са изгорили бюждета си в неефективни програми.
Като цяло, от тези почти 2 трилиона долара не повече от 9% касаят ковид и само 1% са насочени към ускоряване на ваксинирането в страната. 10% или 190 милиарда е помощта, свързана с ковид. Останалите 90% са свързани с политически плащания към корпорации, агенции и организации. Това е. Роналд Рейгън правилно посочва, че най-страшните думи, които може да чуе човек са: Здравейте. Аз работя за правителството и съм дошъл да ви помогна. Ще завърша със смехотворните думи на сенаторът от Джорджия, преподобният Рафаел Уорнок, който в свой туит казва, че мерките трябва да бъдат гласувани, защото ще намалят детската бедност наполовина. Правилно чухте. Мерките щели да намалят детската бедност наполовина. Давам си сметка, че щом се представя като “преподобен” е възможно иконимаката да не е най-силната му страна, но все пак, ако детската бедност се намаляваше с раздаване на пари, най-богатите деца щяха да живеят в Африка, където през последните десителития са наляни 1.4 трилиона долара с минимален резултат.
Ще завърша тази тема с още един цитат от Рейгън. Той казва: Винаги съм гледал на държавата, като на организъм с безкраен апетит, който никога не може да бъде задоволен.
Така е, скъпи слушатели. Държавни пари се харчат най-лесно – и в България, и в Америка.
Стана ясно, че Байдън няма да дава по $2000 на домакинство, но пък започна бомбардировките в Близкия изток. Има ли изненадани? Мисля, че още преди месеци предупредих, че външната политика на Байдън, която не е по-различна от тази на Обама или Буш ще включва започване на нови войни. Е, нова война още няма, но смело се върви натам. Миналата седмица самолети бомбардираха части от Сирия. Знаете ли защо? Спокойно. Не само вие не знаете. Като причина беше посочено или по-скоро измънкано нещо свързано с вземането на американски военослужещи на прицел. Не бяха посочени конкретни данни. Просто ей така, хвърлено във въздуха. Големите медии, очаквано се направиха на ударени и не задаваха трудни въпроси. Все пак, трябва да си пазят рекламодателите и партньорите във властта. Нека припомня, че Тръмп и неговата администрация имаше две сериозни намеси в близкия изток.
- Атака на военни цели в Сирия, след използване на химическо оръжие от страна на армията на Асад. Тогава, ударите бяха нанесени с ракети круз, изстреляни от кораби.
- Втората атака беше с дрон и порази Сюлеймани – спонсор №1 на ислямски тероризъм от страна на Иран – човек с пряко участие в подготовка и изпълнение на десетки атаки над военни и цивилни.
Две конкретни цели с конкретни поводи. При бомбардировката миналата седмица има информация за над 20 цивилни жертви. Това е политиката на Байдън. Не, това е продължение на политиката на Обама, която доведе до милиони бежанци в Европа, хиляди невинни жертви, раждането на ИД и въобще всичко, което можеше да се обърка в Близкия изток. Байдън, или тези които вземат решения вместо него, защото той не винаги изглежда ориентиран и адекватен, ще продължи с тази политика. Политика на международна безотговорност.
А това ще доведе до повишаване на цените на петрола. Неминуемо. Не знам дали забелязвате как те са качват нагоре през последния месец. Защо? Какво се е променило? Ами, спряха големите енергийни проекти в Америка. До встъпването на Байдън в длъжност Америка беше 100% енергийно независима. 100% от петролът в Америка се произвеждаше в Америка. Сега Америка започва отново да купува. А какво става, когато се повиши търсенето? Точно така – цената се повишава. Може би, преподобният Уорнък от Джорджия и това не знае, но когато цената на петрола върви нагоре, всичко върви нагоре. Светът ни се движи от петрол – от това, което сипваме в колите, до дрехи, обувки и въобще всеки байпродукт от петрол, който неусетно е част от ежедневието ни. Цените ще вървят нагоре и това е неизбежно следствие от новата политика на Америка. Политика, която рано или късно ще получи своята реална оценка, въпреки от съюзът между демократическата партия, традиционните и социалните медии. Първата оценка ще бъде съвсем скоро – на изборите за сенат.
И като говорим за оценка, двойка писаха в бележника на българската прокуратура. 3 от 10 – толкова са одобрените български кандидатури за европейската прокуратура, съобщава euroactiv. Заместникът на Кьовеши буквално пита: Вие сериозно ли? Каква по-добра оценка за твоята работата, компетентност и преценката? 10 предложени, 7 отхвърлени. От тези 7, 3ма са следователи, които нямат работа в съдебната зала. Останалите 4 отхвърлени са били са съдии по граждански и търговски дела. Никога не са провеждали разследване, никога не са разследвали престъпления с европейски фондове, каквито у нас има немалко. Сега, аз не съм специалист нито по наказателно право, нито по европейско, но мога да задам един въпрос, защо се предлагат хора, които явно не отговарят на изискванията за европейска прокуратура? Как мислите? Кое е първото което ви идва наум, като знаем как работи системата на прокуратурата в България? Или по-точно казано, как не работи. Смятате ли, че между предложените има някой, който е попаднал там случайно? Невъзможно е. Е, ако не сам там случайно, какво ни говори това, че 70% от предложените въобще не отговарят на изискванията да бъдат предложени, да не говорим за опит и компетентност. И на децата е ясно за какво иде реч. Е, не само на децата, но и на Европейската прокуратура. За това писаха двойка на нашите. Някой ще каже, как така двойка? 3 от 10 не е ли тройка? Не. В университета, по всеки от предметите можех да получа максимално 100% за шестица. Тройката започва от 60%. Над 70% – четворка, над 80% – петица и над 90% – шестица. Е, ако от 10 предложения са отхвърлили 7, оценката ти е много далеч от тройката. Много далеч. И като се замислим, точно това си е реалната оценка на нашата прокуратура.
Накрая, нека поговорим за ClubHouse – новото социално приложение, което набира все повече популярност. Какво е ClubHouse? Това е нова социална мрежа, която предлага на потребителите си стаи, в които могат да разговарят по различни теми. Конферентен телефонен разговор между голям брой хора, като всеки може да създава стаи по теми, да бъде говорител, да задава въпроси в тях и да кани други потребители, които също да говорят. Въпреки, че приложението ClubHouse съществува от март 2020, то истински набра популярност през януари 2021, когато в една от стаите се включва не друг, а Илон Мъск и говори по темата за колонизирането на Марс. От този момент нататък приложението избухва. Вътре вече са почти всички по-познатите онлайн знаменитост, включително и Джо Роган. С какво ClubHouse се различава от останалите социални мрежи? Няколко основни разлики, които ще се опитам да представя:
- Повече контрол над “фийда”. В Туитър и Фейсбук виждаш какво се пуска във фийда, от хората които следваш, но нямаш контрол какво точно виждаш. В ClubHouse слушаш или участваш само в дискусии, които те интересуват. В този смисъл, според мен приложението дава повече свобода и възможност да се освободиш от паразитно съдържание, от което не се интересуваш. Влизаш само в стаи, в които желаеш да влезеш. Изборът е твой.
- Говоренето е различна форма на общуване. Една от основните разлики, които забелязвам, е че хората в ClubHouse са доста любезни и внимателни към другите. Не мисля, че е възможно да са създали такъв алгоритъм, че да допуска до регистрация само хора, които са учтиви и внимателни. Не. Говорето и чуването на глас прави хората по-предпазливи в общуването. Това е поне моето наблюдение, но при всички случаи е доста по-добре от хейта в Туитър и безумията във Фейсбук. Много по-добре.
- Гъвкав формат – функционалността на приложението дава възможност да се водят смислени дискусии, които няма как да се случат в останалите социални мрежи. В една стая може да има 2ма говорители и хиляди слушатели. Говорителите може да са и много повече, а модераторите помагат на хората да не говорят един през друг и се грижат дискусията да е по темата.
Разбира се, има и слабости. Забелязах една тенденция за прекалено лъскаво представяне – всеки е инфлуенсър, предприемач, коуч, спийкър, лидер, дисръптър и въобще всички тези нови думи, които се налагат напоследък. С други думи, вижда се едно попресилване в представянията.
ClubHouse дава нещо ново. По последни статистики, това приложение бие всички останали в пъти, по прекарано време в приложението. И може би разбираемо – разговор или дискусия отнемат повече време от преглеждане на снимки или няколко туита. Има и неголяма общност от български потребители, която се състои от различни и интересни млади хора, които живеят главно извън България. Разговорите между нашенците са интересни и на прилично ниво. Признавам, че съм приятно изненадан.
Към момента, ClubHouse e приложение само за iOS – т.е. Може да се ползва само на iPhone или iPad. Освен това, регистрацията не е отворена – нови потребители се присъединяват само след покана от хора, които вече използват приложението. Отношението изглежда малко елитарно и селективно, но нищо чудно това да е преднамерена стратегия или пък да се дължи на технически ограничения. Чух, че от компанията са наели Андроид разработчик, но няма информация дали и кога ще има приложение за Андроид общността. Поканите са ограничени, но ако някой желае – пишете ми и ще ви изпратя. Може да се свържете с мен в Туитър, Инстаграм и разбира се, чрез формата за контакт на chestnaduma.com
Толкова в този епизод. Благодаря ви, че и днес отделихте време за да бъдем заедно. Ако все още не сте се абонирали за Честна дума, можете да го направите в ApplePodcasts, Spotify, GooglePodcasts и всички по-големи подкаст платформи. Връзки към всички тях можете да намерите на адрес chestnaduma.com. Не пропускайте и да намерите Телеграм канала на подкаста, където освен информация за новите епизоди споделям и интересни статии и материали, на които попадам относно нашето съвремие, историята, политиката и популярната култура. Искам специално да благодаря на тези от вас, които използвате връзката към PayPal – вашата подкрепа ме окуражава да продълажавам да търся, да мисля, да съм активен.
Казваме си до скоро с песента на Малена Старк и Миа Найлс в която се пее:
Защото откакто се помня
Това е вътре в мен
Не искай от мен да се предавам
Защото, когато преследвам мечтата си
Се чувствам жива.
Пазете се, стойте будни, не се предавайте, преследвайте мечтите си.
До следващият епизод.